shahriarkoochoolooha

گروه تئاتر تجربی شهریار کوچولوها


اولین مراسم فرش قرمز ایرانی در تاریخ تئاتر ایران برای فصل شکار بادبادک ها

 

در شب اجرای ویژه هنر مندان نمایش فصل شکار بادبادک ها به کارگردانی جلال تهرانی ، اولین مراسم فرش قرمز ایرانی در تاریخ تئاتر ایران برگزار شد .

فصل شکار بادبادک ها به نویسندگی و کارگردانی جلال تهرانی و بازی بهنوش طباطبایی کاریست از مکتب تهران که این روز ها در تالار اصلی تئاتر شهر برگزار می شود .

 


برچسب‌ها: فصل شکار بادبادک ها, جلال تهرانی, فرش قرمز ایرانی, سالن اصلی, تئاتر شهر

[ چهارشنبه ۷ مرداد۱۳۹۴ ] [ 8:59 ] [ رضا شیرازی ]

[ ]

جنگ شادی یا تئاتر کودک ؟

جنگ شادی یا تئاتر کودک ؟

نمایش جوجه حنا کاری است از گروه تئاتر تجربی شهریار کوچولوها به کارگردانی سمیرا طباطبایی و زینب حسین زاد که این روزها در تالار آمفی تئاتر فرهنگسرای رازی ورامین در چند سئانس صبح و عصر به روی صحنه می رود . جوجه حنا که نویسنده ی آن زینب حسین زاد است بر اساس کتاب چاپ شده ی جوجه رقصان به نویسندگی زینب حسین زاد برای اجرای صحنه ای آماده شده . به نظر می رسد عوامل اجرایی این نمایش با نگاهی نو به سراغ مقوله ی تئاتر کودک و نوجوان رفته اند و با توجه به استقبال بسیار خوبی که از این نمایش می شود راه را صحیح و کاملا حرفه ای می پیمایند .

به بهانه ی اجراهای موفق نمایش جوجه حنا ، به سراغ کارگردان این نمایش رفتیم تا گپ و گفتی دوستانه با وی داشته باشیم .

خانم طباطبایی ، نمایش جوجه حنا دومین کاری است که طی چند ماه اخیر به کارگردانی شما در ورامین به روی صحنه می رود . کارکردن با بازیگران و هنرمندان تئاتر ورامین رو چه طور می بینید ؟

همونطور که اشاره کردید نمایش جوجه حنا دومین کار من در ورامین هست که با همت بر و بچه های گروه تئاتر تجربی شهریار کوچولوها و تعدادی از هنرمندان دیگر گروه های تئاتری شهرستان و با همکاری چند تن از دوستان همدوره ی دانشگاهی ام به روی صحنه رفته است . به طور کلی کارکردن با بچه های همشهری ام رو دوست دارم . توی این کار هم از وقتی شروع کردیم کسانی با ما همکاری کردند که از کار کردن با اونها لذت بردم . در واقع با همه ی عوامل اجرایی این نمایش راحت بودم .


ادامه مطلب

[ چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت۱۳۹۲ ] [ 1:40 ] [ رضا شیرازی ]

[ ]

از جوجه حنا 2

[ یکشنبه ۱ اردیبهشت۱۳۹۲ ] [ 23:19 ] [ رضا شیرازی ]

[ ]

از جوجه حنا 1

[ یکشنبه ۱ اردیبهشت۱۳۹۲ ] [ 23:16 ] [ رضا شیرازی ]

[ ]

پوستر نمایش جوجه حنا

[ یکشنبه ۱ اردیبهشت۱۳۹۲ ] [ 23:12 ] [ رضا شیرازی ]

[ ]

تقدیم به استاد جلال تهرانی ...

[ دوشنبه ۲۳ بهمن۱۳۹۱ ] [ 5:30 ] [ رضا شیرازی ]

[ ]

« در تاریکی » زیر نور فرهنگ سرای رازینمایش « در تاریکی » 26 بهمن در سالن آمفی تئاتر فرهنگ سرای رازی ورامین در دو سئانس 17 و 19 به روی صحنه می رود .

[ چهارشنبه ۱۸ بهمن۱۳۹۱ ] [ 13:23 ] [ رضا شیرازی ]

[ ]

حذف تدریجی یک جریان

1 ) سی و یکمین جشن واره ی تئاتر فجر هم به پایان رسید  . ورامین ، امسال هم مثل چند سال گذشته با دونماینده در بخش خیابانی جشن واره تئاتر فجر ( کسی فشنگ ها را نمی شمارد – امیر حسین شفیعی و مدار92 – روح الله سنایی ) حضور پر رنگی داشت .

2 ) بی شک امیر حسین شفیعی یکی از بهترین های تئاتر خیابانی کشور است . دلیل این ادعا هم حضور پیاپی او در جشن واره های متعدد و دریافت عناوین پر افتخاریست که این هنرمند جوان و صاحب سبک کشور و شهرمان کسب نموده است که از آن جمله می توان به کسب عنوان جوان برتر و نمونه ی هنری کشور اشاره کرد .

به نظر نگارنده ی این سطور حضور چنین هنرمندانی است که به یک جشن واره آن هم از نوع بین المللی اش وجهه ی مطلوبی می دهد وگرنه حتی جشن اسکار بدون هنرمندان صاحب سبک و خلاق چیزی جز ... بگذریم ...


ادامه مطلب

[ جمعه ۱۳ بهمن۱۳۹۱ ] [ 20:38 ] [ رضا شیرازی ]

[ ]

یحیی زاده به جمع « در تاریکی » ها پیوست ...

ناهید یحیی زاده طراح و گرافیست خلاق شهرمان به عنوان طراح پوستر و بروشور نمایش « در تاریکی » با گروه تئاتر تجربی شهریار کوچولوها همکاری می کند .

رضا شیرازی نویسنده و کارگردان نمایش عنوان کرد : اتود هایی برای پوستر و بروشور داشتیم اما ترجیح دادیم این موضوع مهم را به دست یک متخصص بسپاریم . و از اونجایی که به خلاقیت و مهارت یحیی زاده اعتماد دارم دستش رو کاملن در اجرا تفکراتش باز گذاشتم ...

رضا مهابادی ، محمد قربانی ، الهه گلستانی بازیگران نقش های این نمایش هستند .

حسین تاجیک طراحی صحنه ی در تاریکی را به عهده دارد و مریم شیرکوند به عنوان دستیار و مشاور کارگردان رضا شیرازی را همراهی می کند .

گروه تئاتر تجربی شهریار کوچولوها « در تاریکی » را به استاد جلال تهرانی تقدیم نموده است ...

[ پنجشنبه ۱۲ بهمن۱۳۹۱ ] [ 11:40 ] [ رضا شیرازی ]

[ ]

در تاریکی ...

[ سه شنبه ۳ بهمن۱۳۹۱ ] [ 9:31 ] [ رضا شیرازی ]

[ ]

تقدیم به استاد جلال تهرانی ...


[ سه شنبه ۲۶ دی۱۳۹۱ ] [ 5:34 ] [ رضا شیرازی ]

[ ]

اولین اتود پوستر نمایش « در تاریکی »

[ سه شنبه ۲۶ دی۱۳۹۱ ] [ 4:54 ] [ رضا شیرازی ]

[ ]

پاسخ گروه نمایشی « ویتسک »دیر زمانی بود که سکوت به منزله ی تایید امری تلقی می شد اما چند گاهی است که سکوت نشانه ی درد و مصلحت اندیشی است . نشانه ی حراج نکردم منافع جمعی و گروهی در قبال قهرمان سازی های مکرر است . سکوت به معنای تکرار نکردن تجربه های تلخ سوت و کف های لحظه ای و بر باد دادن نمایشی است که اتفاقا آنانی که ازشان یاد می شود ، سرسپرده اش بودند . همانها که اگر می بودند و بدون واسطه با واقعیت های پیش روی اثری روبرو می شدند که خود در تولید آن مشارکت داشته اند ، امروز سینه چاکان دفاع از آزادگی و اخلاق را به صبوری دعوت می کردند . شاید در این دوره ی زمانی که فریاد رسان اخلاق ، عربده کشان روزگارند ، سکوت ما نشانه ی ضعف و درماندگی تعبیر شود . اما تاریخ روزی درباره ی ما و آنها قضاوت خواهد کرد .
ما اگر خطایی هم مرتکب شده باشیم بی هیچ دریغی از همه حریم داران اخلاق و نه حریم شکنان آن عذر خواهی می کنیم . اما قطعا توضیحاتی از جان و دل داریم که بی شک با حضور نازنین مان این سکوت را خواهیم شکست .
گروه نمایش ویتسک
بیست و یکم دی ماه یک هزار و سیصد و نود و یک خورشیدی

[ جمعه ۲۲ دی۱۳۹۱ ] [ 5:57 ] [ رضا شیرازی ]

[ ]

نامه « محمد رضایی راد » به « رضا ثروتی » کارگردان نمایش « ویستک »حذف نام « نازنین دیهیمی » که از او به عنوان مترجم نمایش « ویتسک » یاد می شود ، تبدیل به موضوعی مهم و مطرح در محافل تئاتری و شبکه های اجتماعی و زمینه ساز بحث های صنفی و اخلاقی در میان هنرمندان تئاتر شده است .
مطلبی که در زیر می خوانید نامه ی « محمد رضایی راد » نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر ، خطاب به « رضا ثروتی » کارگردان نمایش « ویتسک » در باره ی همین موضوع است که نخستین بار در سایت نمایشگر منتشر شده است .

رضا ثروتی عزیز
از مکالمه ی تلفنی چند شب پیش تا امروز مدام با خودم درگیرم که این نامه را برایت بنویسم یا نه . و عاقبت بر تردیدم فایق آمدم .


ادامه مطلب

[ پنجشنبه ۲۱ دی۱۳۹۱ ] [ 22:23 ] [ رضا شیرازی ]

[ ]

کسی فشنگ ها را نمی شمارد در سی و یکمین جشن واره بین المللی تئاتر فجر

فهرست آثار بخش تئاتر خیابانی سی و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر اعلام شد.

دبیرخانه سی و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر پس از بررسی آثار این بخش تعداد 13 نمایش را جهت حضور در بخش مسابقه تئاتر خیابانی و 7 نمایش را برای حضور در بخش جنبی جشنواره معرفی نمود:

الف :آثار بخش مسابقه تئاتر خیابانی:
شهرستان:
1- افسانه آه ، نویسنده و کارگردان: نگار نادری ، لاهیجان
2- کسی فشنگ ها را نمی شمارد، نویسنده و کارگردان: امیر حسین شفیعی، ورامینادامه مطلب

[ چهارشنبه ۱۳ دی۱۳۹۱ ] [ 14:18 ] [ رضا شیرازی ]

[ ]

در تاریکی« در تاریکی » روایت تنهایی بشر است . از لحظه ی تولد تا مرگ . روایتی که به سه بخش از زندگی یک نویسنده اختصاص دارد . نویسنده ای که شاید اصلا نویسنده نیست . شاید مثل تمام مردم ، تنها به روایت و داستان علاقه مند باشد . اما در این میان خود ، در قالب سه شخصیت جدا از هم ظاهر شده و به روایت سه بخش از زندگی خود می پردازد . در نگاه اول شاید به نظر برسد ، این سه روایت را سه نفر که شخصیتی مستقل از هم دارند روایت می کنند اما هر چه پیش می رویم بیشتر مشخص می شود که هر سه روایت ، روایت یک نفر است و هر سه شخصیت نوع نگاه « یک شخصیت » به دوره های زمانی زندگی خود می باشد .ادامه مطلب

[ چهارشنبه ۲۹ آذر۱۳۹۱ ] [ 13:55 ] [ رضا شیرازی ]

[ ]

شاید از درون زنگ زده باشیم . . .

صفر ها را بسته اند

تا ما به بیرون زنگ نزیم

از شما چه پنهان

ما از درون

زنگ زدیم

                         زنده یاد حسین پناهی 


نمی خواستم چیزی بنویسم ، یا یادداشتی پیرامون نمایش های ورامین تنظیم کنم . این عهد مربوط به سال های نه چندان نزدیک با خودم بوده است . ولی وقتی دوست عزیزم ( عزت الله قمی ) ، با نمایش « قصه های خوب بابام » به روی صحنه برگشت و عکس العمل های اهالی تئاتر شهر پدریم ، ورامین را دیدم ، نگران شدم و هراسیم که ؛ نکند از درون زنگ زده باشیم ؟! . . .ادامه مطلب

[ شنبه ۲۷ خرداد۱۳۹۱ ] [ 4:16 ] [ رضا شیرازی ]

[ ]

نمایش بدون شرح در جشن واره ی امید اجرا شد . . .

روز چهار شنبه بیست و پنجم آبان ماه ، نمایش بدون شرح . . . در سالن اجرای نمایش های جشن واره ی امید در موسسه ی کارنامه به روی صحنه رفت .

نمایش بدون شرح . . . با معرفی استاد جلال تهرانی به جشن واره امید راه پیدا کرد .

این نمایش در روز چهار شنبه بیست و پنجم آبان ماه دو اجرا داشت که به گفته کارگردان و دیگر عوامل از جمله استاد راهنما و مشاور کارگردان ( استاد جلال تهرانی ) اجرا های خوبی بود .

این نمایش در حالی به صحنه رفت که سالن اجرای نمایش نه تنها جای خالی نداشت ، بلکه عده ای در اطراف محل اجرا به تماشای اجرای نمایش پرداختند .

از جمله چهره های برجسته ی این تماشاگران که همه گی از بر و بچه های تئاتری موسسه ی کارنامه بودند می توان از آقایان پیام ده کردی ، جلال تهرانی ، رضا کوچک زاده ، احسان فلاحت پیشه و  . . . نام برد .

داوران جشن واره ی امید ( قباد شیوا ، مجید کاشانی و مازیار تهرانی ) اجرای دوم این نمایش را داوری کردند .

پرونده ی سومین جشن واره ی تئاتر کارگاهی امید ، روز جمعه مورخ بیست و هفتم آبان در موسسه ی کارنامه همراه با کارگاه بداهه پردازی استاد حمید پور آذری بسته خواهد شد .

[ پنجشنبه ۲۶ آبان۱۳۹۰ ] [ 17:58 ] [ رضا شیرازی ]

[ ]

اجرای نمایش بدون شرح در جشن واره ی امید قطعی شد

بدون شرح در جشن واره امید که از تاریخ بیست و سوم الی بیست و هفتم آبان ماه در محل موسسه کارنامه بر گزار می شود ، اجرا خواهد شد .

رضا شیرازی ، نویسنده و کارگردان این نمایش در خصوص اجرای بدون شرح در جشن واره ی امید عنوان کرد :

این نمایش در بخش اصلی قرار دارد . مدت زمان اجرای بدون شرح به سی دقیقه کاهش پیدا کرده استتا اختلاف چندانی با دیگر نمایش های راه یافته به جشن واره نداشته باشد .

استاد جلال تهرانی معرف ما برای شرکت در این جشن واره هستند و باز هم مسئولیت مشاوره و راهنمایی ما را در طول جشن واره ی امید به عده دارند که جا دارد در این جا از زحمات ایشان کمال تشکر و قدر دانی به عمل آید .


[ پنجشنبه ۱۹ آبان۱۳۹۰ ] [ 3:12 ] [ رضا شیرازی ]

[ ]

احتمال اجرای نمایش بدون شرح در جشنواره ی امید

نمایش بدون شرح کاری از گروه تئاتر شهریار کوچولوها به نویسندگی و کارگردانی رضا شیرازی و با بازی بازیگران میهمان این گروه ( داود سرلک و مریم شیرکوند ) روز هشتم آبان ماه در پلاتو کارنامه جهت شرکت در جشنواره ی امید بازبینی می شود .

این نمایش ، پیش از این در شانزدهمین جشنواره ی تئاتر استان تهران شرکت داشت که به مقام هایی که در اخبار بعدی می آیند دست یافت .

[ یکشنبه ۸ آبان۱۳۹۰ ] [ 0:29 ] [ رضا شیرازی ]

[ ]

       

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ،