shahriarkoochoolooha

گروه تئاتر تجربی شهریار کوچولوها


جنگ شادی یا تئاتر کودک ؟

جنگ شادی یا تئاتر کودک ؟

نمایش جوجه حنا کاری است از گروه تئاتر تجربی شهریار کوچولوها به کارگردانی سمیرا طباطبایی و زینب حسین زاد که این روزها در تالار آمفی تئاتر فرهنگسرای رازی ورامین در چند سئانس صبح و عصر به روی صحنه می رود . جوجه حنا که نویسنده ی آن زینب حسین زاد است بر اساس کتاب چاپ شده ی جوجه رقصان به نویسندگی زینب حسین زاد برای اجرای صحنه ای آماده شده . به نظر می رسد عوامل اجرایی این نمایش با نگاهی نو به سراغ مقوله ی تئاتر کودک و نوجوان رفته اند و با توجه به استقبال بسیار خوبی که از این نمایش می شود راه را صحیح و کاملا حرفه ای می پیمایند .

به بهانه ی اجراهای موفق نمایش جوجه حنا ، به سراغ کارگردان این نمایش رفتیم تا گپ و گفتی دوستانه با وی داشته باشیم .

خانم طباطبایی ، نمایش جوجه حنا دومین کاری است که طی چند ماه اخیر به کارگردانی شما در ورامین به روی صحنه می رود . کارکردن با بازیگران و هنرمندان تئاتر ورامین رو چه طور می بینید ؟

همونطور که اشاره کردید نمایش جوجه حنا دومین کار من در ورامین هست که با همت بر و بچه های گروه تئاتر تجربی شهریار کوچولوها و تعدادی از هنرمندان دیگر گروه های تئاتری شهرستان و با همکاری چند تن از دوستان همدوره ی دانشگاهی ام به روی صحنه رفته است . به طور کلی کارکردن با بچه های همشهری ام رو دوست دارم . توی این کار هم از وقتی شروع کردیم کسانی با ما همکاری کردند که از کار کردن با اونها لذت بردم . در واقع با همه ی عوامل اجرایی این نمایش راحت بودم .


ادامه مطلب

[ چهارشنبه 11 اردیبهشت1392 ] [ 1:40 ] [ رضا شیرازی ]

[ ]

از جوجه حنا 2

[ یکشنبه 1 اردیبهشت1392 ] [ 23:19 ] [ رضا شیرازی ]

[ ]

از جوجه حنا 1

[ یکشنبه 1 اردیبهشت1392 ] [ 23:16 ] [ رضا شیرازی ]

[ ]

پوستر نمایش جوجه حنا

[ یکشنبه 1 اردیبهشت1392 ] [ 23:12 ] [ رضا شیرازی ]

[ ]

تقدیم به استاد جلال تهرانی ...

[ دوشنبه 23 بهمن1391 ] [ 5:30 ] [ رضا شیرازی ]

[ ]

« در تاریکی » زیر نور فرهنگ سرای رازینمایش « در تاریکی » 26 بهمن در سالن آمفی تئاتر فرهنگ سرای رازی ورامین در دو سئانس 17 و 19 به روی صحنه می رود .

[ چهارشنبه 18 بهمن1391 ] [ 13:23 ] [ رضا شیرازی ]

[ ]

حذف تدریجی یک جریان

1 ) سی و یکمین جشن واره ی تئاتر فجر هم به پایان رسید  . ورامین ، امسال هم مثل چند سال گذشته با دونماینده در بخش خیابانی جشن واره تئاتر فجر ( کسی فشنگ ها را نمی شمارد – امیر حسین شفیعی و مدار92 – روح الله سنایی ) حضور پر رنگی داشت .

2 ) بی شک امیر حسین شفیعی یکی از بهترین های تئاتر خیابانی کشور است . دلیل این ادعا هم حضور پیاپی او در جشن واره های متعدد و دریافت عناوین پر افتخاریست که این هنرمند جوان و صاحب سبک کشور و شهرمان کسب نموده است که از آن جمله می توان به کسب عنوان جوان برتر و نمونه ی هنری کشور اشاره کرد .

به نظر نگارنده ی این سطور حضور چنین هنرمندانی است که به یک جشن واره آن هم از نوع بین المللی اش وجهه ی مطلوبی می دهد وگرنه حتی جشن اسکار بدون هنرمندان صاحب سبک و خلاق چیزی جز ... بگذریم ...


ادامه مطلب

[ جمعه 13 بهمن1391 ] [ 20:38 ] [ رضا شیرازی ]

[ ]

یحیی زاده به جمع « در تاریکی » ها پیوست ...

ناهید یحیی زاده طراح و گرافیست خلاق شهرمان به عنوان طراح پوستر و بروشور نمایش « در تاریکی » با گروه تئاتر تجربی شهریار کوچولوها همکاری می کند .

رضا شیرازی نویسنده و کارگردان نمایش عنوان کرد : اتود هایی برای پوستر و بروشور داشتیم اما ترجیح دادیم این موضوع مهم را به دست یک متخصص بسپاریم . و از اونجایی که به خلاقیت و مهارت یحیی زاده اعتماد دارم دستش رو کاملن در اجرا تفکراتش باز گذاشتم ...

رضا مهابادی ، محمد قربانی ، الهه گلستانی بازیگران نقش های این نمایش هستند .

حسین تاجیک طراحی صحنه ی در تاریکی را به عهده دارد و مریم شیرکوند به عنوان دستیار و مشاور کارگردان رضا شیرازی را همراهی می کند .

گروه تئاتر تجربی شهریار کوچولوها « در تاریکی » را به استاد جلال تهرانی تقدیم نموده است ...

[ پنجشنبه 12 بهمن1391 ] [ 11:40 ] [ رضا شیرازی ]

[ ]

در تاریکی ...

[ سه شنبه 3 بهمن1391 ] [ 9:31 ] [ رضا شیرازی ]

[ ]

تقدیم به استاد جلال تهرانی ...


[ سه شنبه 26 دی1391 ] [ 5:34 ] [ رضا شیرازی ]

[ ]

اولین اتود پوستر نمایش « در تاریکی »

[ سه شنبه 26 دی1391 ] [ 4:54 ] [ رضا شیرازی ]

[ ]

پاسخ گروه نمایشی « ویتسک »دیر زمانی بود که سکوت به منزله ی تایید امری تلقی می شد اما چند گاهی است که سکوت نشانه ی درد و مصلحت اندیشی است . نشانه ی حراج نکردم منافع جمعی و گروهی در قبال قهرمان سازی های مکرر است . سکوت به معنای تکرار نکردن تجربه های تلخ سوت و کف های لحظه ای و بر باد دادن نمایشی است که اتفاقا آنانی که ازشان یاد می شود ، سرسپرده اش بودند . همانها که اگر می بودند و بدون واسطه با واقعیت های پیش روی اثری روبرو می شدند که خود در تولید آن مشارکت داشته اند ، امروز سینه چاکان دفاع از آزادگی و اخلاق را به صبوری دعوت می کردند . شاید در این دوره ی زمانی که فریاد رسان اخلاق ، عربده کشان روزگارند ، سکوت ما نشانه ی ضعف و درماندگی تعبیر شود . اما تاریخ روزی درباره ی ما و آنها قضاوت خواهد کرد .
ما اگر خطایی هم مرتکب شده باشیم بی هیچ دریغی از همه حریم داران اخلاق و نه حریم شکنان آن عذر خواهی می کنیم . اما قطعا توضیحاتی از جان و دل داریم که بی شک با حضور نازنین مان این سکوت را خواهیم شکست .
گروه نمایش ویتسک
بیست و یکم دی ماه یک هزار و سیصد و نود و یک خورشیدی

[ جمعه 22 دی1391 ] [ 5:57 ] [ رضا شیرازی ]

[ ]

نامه « محمد رضایی راد » به « رضا ثروتی » کارگردان نمایش « ویستک »حذف نام « نازنین دیهیمی » که از او به عنوان مترجم نمایش « ویتسک » یاد می شود ، تبدیل به موضوعی مهم و مطرح در محافل تئاتری و شبکه های اجتماعی و زمینه ساز بحث های صنفی و اخلاقی در میان هنرمندان تئاتر شده است .
مطلبی که در زیر می خوانید نامه ی « محمد رضایی راد » نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر ، خطاب به « رضا ثروتی » کارگردان نمایش « ویتسک » در باره ی همین موضوع است که نخستین بار در سایت نمایشگر منتشر شده است .

رضا ثروتی عزیز
از مکالمه ی تلفنی چند شب پیش تا امروز مدام با خودم درگیرم که این نامه را برایت بنویسم یا نه . و عاقبت بر تردیدم فایق آمدم .


ادامه مطلب

[ پنجشنبه 21 دی1391 ] [ 22:23 ] [ رضا شیرازی ]

[ ]

کسی فشنگ ها را نمی شمارد در سی و یکمین جشن واره بین المللی تئاتر فجر

فهرست آثار بخش تئاتر خیابانی سی و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر اعلام شد.

دبیرخانه سی و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر پس از بررسی آثار این بخش تعداد 13 نمایش را جهت حضور در بخش مسابقه تئاتر خیابانی و 7 نمایش را برای حضور در بخش جنبی جشنواره معرفی نمود:

الف :آثار بخش مسابقه تئاتر خیابانی:
شهرستان:
1- افسانه آه ، نویسنده و کارگردان: نگار نادری ، لاهیجان
2- کسی فشنگ ها را نمی شمارد، نویسنده و کارگردان: امیر حسین شفیعی، ورامینادامه مطلب

[ چهارشنبه 13 دی1391 ] [ 14:18 ] [ رضا شیرازی ]

[ ]

در تاریکی« در تاریکی » روایت تنهایی بشر است . از لحظه ی تولد تا مرگ . روایتی که به سه بخش از زندگی یک نویسنده اختصاص دارد . نویسنده ای که شاید اصلا نویسنده نیست . شاید مثل تمام مردم ، تنها به روایت و داستان علاقه مند باشد . اما در این میان خود ، در قالب سه شخصیت جدا از هم ظاهر شده و به روایت سه بخش از زندگی خود می پردازد . در نگاه اول شاید به نظر برسد ، این سه روایت را سه نفر که شخصیتی مستقل از هم دارند روایت می کنند اما هر چه پیش می رویم بیشتر مشخص می شود که هر سه روایت ، روایت یک نفر است و هر سه شخصیت نوع نگاه « یک شخصیت » به دوره های زمانی زندگی خود می باشد .ادامه مطلب

[ چهارشنبه 29 آذر1391 ] [ 13:55 ] [ رضا شیرازی ]

[ ]

شاید از درون زنگ زده باشیم . . .

صفر ها را بسته اند

تا ما به بیرون زنگ نزیم

از شما چه پنهان

ما از درون

زنگ زدیم

                         زنده یاد حسین پناهی 


نمی خواستم چیزی بنویسم ، یا یادداشتی پیرامون نمایش های ورامین تنظیم کنم . این عهد مربوط به سال های نه چندان نزدیک با خودم بوده است . ولی وقتی دوست عزیزم ( عزت الله قمی ) ، با نمایش « قصه های خوب بابام » به روی صحنه برگشت و عکس العمل های اهالی تئاتر شهر پدریم ، ورامین را دیدم ، نگران شدم و هراسیم که ؛ نکند از درون زنگ زده باشیم ؟! . . .ادامه مطلب

[ شنبه 27 خرداد1391 ] [ 4:16 ] [ رضا شیرازی ]

[ ]

نمایش بدون شرح در جشن واره ی امید اجرا شد . . .

روز چهار شنبه بیست و پنجم آبان ماه ، نمایش بدون شرح . . . در سالن اجرای نمایش های جشن واره ی امید در موسسه ی کارنامه به روی صحنه رفت .

نمایش بدون شرح . . . با معرفی استاد جلال تهرانی به جشن واره امید راه پیدا کرد .

این نمایش در روز چهار شنبه بیست و پنجم آبان ماه دو اجرا داشت که به گفته کارگردان و دیگر عوامل از جمله استاد راهنما و مشاور کارگردان ( استاد جلال تهرانی ) اجرا های خوبی بود .

این نمایش در حالی به صحنه رفت که سالن اجرای نمایش نه تنها جای خالی نداشت ، بلکه عده ای در اطراف محل اجرا به تماشای اجرای نمایش پرداختند .

از جمله چهره های برجسته ی این تماشاگران که همه گی از بر و بچه های تئاتری موسسه ی کارنامه بودند می توان از آقایان پیام ده کردی ، جلال تهرانی ، رضا کوچک زاده ، احسان فلاحت پیشه و  . . . نام برد .

داوران جشن واره ی امید ( قباد شیوا ، مجید کاشانی و مازیار تهرانی ) اجرای دوم این نمایش را داوری کردند .

پرونده ی سومین جشن واره ی تئاتر کارگاهی امید ، روز جمعه مورخ بیست و هفتم آبان در موسسه ی کارنامه همراه با کارگاه بداهه پردازی استاد حمید پور آذری بسته خواهد شد .

[ پنجشنبه 26 آبان1390 ] [ 17:58 ] [ رضا شیرازی ]

[ ]

اجرای نمایش بدون شرح در جشن واره ی امید قطعی شد

بدون شرح در جشن واره امید که از تاریخ بیست و سوم الی بیست و هفتم آبان ماه در محل موسسه کارنامه بر گزار می شود ، اجرا خواهد شد .

رضا شیرازی ، نویسنده و کارگردان این نمایش در خصوص اجرای بدون شرح در جشن واره ی امید عنوان کرد :

این نمایش در بخش اصلی قرار دارد . مدت زمان اجرای بدون شرح به سی دقیقه کاهش پیدا کرده استتا اختلاف چندانی با دیگر نمایش های راه یافته به جشن واره نداشته باشد .

استاد جلال تهرانی معرف ما برای شرکت در این جشن واره هستند و باز هم مسئولیت مشاوره و راهنمایی ما را در طول جشن واره ی امید به عده دارند که جا دارد در این جا از زحمات ایشان کمال تشکر و قدر دانی به عمل آید .


[ پنجشنبه 19 آبان1390 ] [ 3:12 ] [ رضا شیرازی ]

[ ]

احتمال اجرای نمایش بدون شرح در جشنواره ی امید

نمایش بدون شرح کاری از گروه تئاتر شهریار کوچولوها به نویسندگی و کارگردانی رضا شیرازی و با بازی بازیگران میهمان این گروه ( داود سرلک و مریم شیرکوند ) روز هشتم آبان ماه در پلاتو کارنامه جهت شرکت در جشنواره ی امید بازبینی می شود .

این نمایش ، پیش از این در شانزدهمین جشنواره ی تئاتر استان تهران شرکت داشت که به مقام هایی که در اخبار بعدی می آیند دست یافت .

[ یکشنبه 8 آبان1390 ] [ 0:29 ] [ رضا شیرازی ]

[ ]

       

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ،